Butik Sabun Yapılışı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Butik Sabun Yapılışı

Butik sabun, günlük kullanımdan ziyade daha çok süs amacı ile çeşitli mevlüd, nişan gibi yerlerde hatıra olarak kullanılması amacı ile dağıtılan bulunduğu yerde hoş bir koku bırakan sabundur. Bu sabun çeşitli kalıplar ile şekillendirilerek yapılırlar. Yapımı oldukça basit olan sabundur. Hatta çoğu ev kadını butik sabun yapımı sayesinde para kazanma yöntemleri geliştirmişlerdir. Kullanılan malzemeler ne çok pahalıdır ne de bulunması zordur. Bu malzemeleri internet üzerinden ve evden çıkmadan da rahatlıkla bulabilirsiniz. Her yapımında emek isteyen bu sabunlar bazen de zahmetlidir. Yapılan desenine göre inceliği de artabilmektedir. Fakat yapımı aşamasındaki en önemli nokta malzemelerin kıvamını iyi tutturmaktır.

Butik Sabun Yapılışı Nasıldır?

Öncelikle gelir elde etmek amacı ile yapılacaksa şekilleri ve inceliği ok önemlidir. Butik sabunlar kullanmak amacıyla yapılmaz. Daha çok dekoratif amaç üzerine yapılmaktadır. Bu sebeple görüntüleri ve kaliteleri ne kadar iyi olursa sabunların satış miktarları da o kadar fazla artış gösterecektir. Bunun için silikon kalıplar her zaman tercih edilenler olmuştur. Butik sabun için gerekli malzemeler, alkol, esans, sabun boyası, sabun bazı ve kalıptır.

Yapılışına başlarken benmari usulü olarak eritilmesi için sabun bazı parçalara ayırılarak eritilir. Bu noktada kapaklı bir kapta eritilmelidir. Cam kapak olması içini görmeniz konusunda faydalı olur. Fakat eriyen bazın kaynamaması oldukça önemlidir. Sabun bazı eritildikten hemen sonra sabun boyası eklenir. Sabun boyası ile renklendirilir. Yalnız boyanın hepsi birden değil parça parça dökülmeli rengi ona göre ayarlanmalıdır. Ayrıca sabun boyası önce esans ile karıştırıldıktan sonra dökülmelidir. Bu işlem ne kadar çok hızlı yapılırsa o kadar iyidir. Çünkü baz donabilir ve baz donarsa şekil verilemez. Sonra kalıplara kolonya sıkılır. Sonra sabun dökülür. Sonra üzerine tekrar kolonya sıkılır. Sabunlar odanın ısı durumuna bağlı olarak kalıp içerisinde en geç on beş dakika içerisinde donacaktır. Dökerken kalıbın derinliğinden fazla dökülmemesine dikkat edilmelidir. Yoksa butik sabunun şekli istenildiği gibi olmayabilir.

Butik sabunlar bu şekilde hazır hale gelir. Yapımı sırasında oldukça eğleneceğiniz çok zevkli olan bir işlemdir. Hem eğlenip hem de para kazanabilmenin en kolay yöntemlerinden bir tanesidir. İsterseniz hediye edebilirsiniz ya da eviniz de çok farklı dekoratif biblolar yaratabilirsiniz.

Butik Sabun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sabun Formülü Nedir?

Sabun Formülü Nedir?

Evde Sabun Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Evde Sabun Yapımı Tarifi ve Malzemeleri

Evde Kokulu Sabun Yapı mı?

Evde Kokulu Sabun Yapı mı?

Komili Sıvı Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Komili Sıvı Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hatay Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hatay Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?