Sabun Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Sabun Çeşitleri, temizlik ve cilt bakımı sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Cilt sağlığı, bakımı, vücut temizliği, kıyafet temizliği ve saç temizliği gibi birçok konuda sabun çeşitlerine ihtiyaç duyarız. Hem kimyasal yollar ile hem de çeşitli bitki özleri kullanarak yapılmış birçok sabun çeşidi bulunmaktadır. Doğal sabun çeşitleri cildimize ve sağlığımıza faydalıdır. Bu yüzden birçok alanda daha çok tercih edilir.


Sabunun kullanılacağı yere, kullanım amacına, yapıldığı maddelere ve katı veya sıvı olmasına göre birçok sabun çeşidi bulunmaktadır.
  • Çekirdek Sabunları: Sıvı veya katı yağ asitlerinin sodyum hidroksit ile karıştırıp, 95 derece sıcaklıkta kaynatarak elde edilen sabun türüdür. Bunlar birinci kalite banyo veya çamaşır sabunlarıdır.
  • Reçineli Sabunlar: Çekirdek sabunları gibi elde edilir. Fakat bu sabun çeşitlerinin içerisine %15 oranında reçine ilave edilir.
  • Katı Tutkal Sabunları: bu sabunlar çok serttir ve daha iyi köpürürler. Bu sabunlardan elde edilen verim daha yüksektir. Fakat bu sabunlar çok dayanıksızdır ve sıcakta hemen erirler.
  • Tuvalet Sabunları: Çekirdek sabunu gibi üretilirler. Fakat kaliteyi artırmak için en iyi malzemeler seçilir. Ayrıca bu sabunların kokusu güzel olur, cildi yumuşatır ve farklı renklerde elde edilirler.
  • Saydam Sabunlar: bu sabunlar içerisine gliserin ya da alkol koyularak elde edilir.
  • Arap Sabunları: bu sabunlar birçok amaç için kullanılır. Hem saç hem cilt hem de temizlik için kullanılır. Bu sabunun kalitesi de kullanıldığı malzemeye göre farklılık gösterir.
  • Tıraş Sabunları: Bol köpüren sabun çeşididir. Saf stearinden elde edilir.
  • Dokumacılık Sabunları: Yağ asitlerinin ya da yağların sülfürik asit ile işlenmesi ile elde edilir. Bu sabunlar dokuma sektöründe temizlik amacıyla kullanılır. Kullanılacak dokuma türüne göre de sabunun özellikleri değişir. Yün, pamuk ve ipek gibi dokuma ürünlerinin yıkanmasında kullanılır.
Özel Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada birçok sabun çeşidi bulunmaktadır. Hepsinin özelliği, kokusu ve kullanım amacı farklıdır. Bu sabun çeşitleri şu şekildedir;
  • Zeytinyağlı sabun, lavanta sabunu, gül yaprağı sabunları, papatya özlü sabunlar, tarçın özlü sabunlar, damla sakızlı sabun, yasemin yağlı sabun, çay ağacı sabunu, nar sabunu, defne yağlı sabun, kil özlü sabunlar, bıttım sabunları, argan yağlı sabunlar, çörek otu sabunu, parfümlü sabunlar, kurutucu sabun, tedavi edici sabunlar, kremli sabunlar, şeffaf sabun, anti-bakteriyel sabunlar, güzellik sabunları, doğal meyve sabunları, vitamin katkılı sabun ve gül yaprağı sabunu.

Sabun Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüz Sabunu Türleri

Yüz Sabunu Türleri

Eritilmiş Sabun Bazı Türleri

Eritilmiş Sabun Bazı Türleri

Haber Bülteni

Güncel

Sabun Boyasının Hazırlanışı

Sabun Boyasının Hazırlanışı

Güncel

El Sabunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

El Sabunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?