Yeşil Sabun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yeşil Sabun Faydaları Nelerdir?

Yeşil sabun, Geçmiş dönemlerde daha çok Anadolu halkı tarafından kullanılmış yeşil sabun günümüzde halen birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Saçlarında kepek ve deri problemleri olan herkes yeşil sabunun bu olumlu etkilerinden faydalanmalıdır. Saçlarında ve saç derisinde çeşitli sorunlar olan kişiler bir kez olsun denemelidir. Yeşil sabunun etkili olması problemlerin çözümünde olumlu sonuç sağlayabilmesi için öncelikle düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Yeşil sabunnasıl yapılır?

Yeşil sabun birçok farklı şekilde yapılmaktadır. Günümüzde fabrikasyon ya da ev yapımı yeşil sabun bulunur. Dilerseniz evde kendi yeşil sabununuzu yapmakta mümkün. Size iki farklı tarif verelim.
  • Kül suyu ile yeşil sabun yapımı, uygun bir kabın içerisine su ve göz kararı bir miktar kül koyarak karıştırın. 2 çay bardağı ısınmış zeytinyağını azar azar kül suyuna koyup karıştırmaya devam edin. İçerisine çok az kaya tuzu koyduktan sonra koyu bir kıvam alana kadar kaynatın. Tuz katı hal almasına yardımcı olur. Kalıba koyulaşan sabunu koyup katılaşana kadar bekleyin. Katılaştıktan sonra kalıptan çıkarın ve en az 1/2 hafta bu şekilde bekledikten sonra kullanıma hazır olur. Sağlıklı olan yeşil sabun bu şekilde en doğal haliyle hazırlanmış olur. Kül suyu ile hazırlanan yeşil sabunun aşırı köpürmeyeceğini bilmek gerekir. Ancak bu temizlememesi anlamına gelmez. Meşe odunu külü ile yapılan yeşil sabun daha iyi olur. İmkânınız varsa meşe odunu külü kullanın.
  • Sabun bazı yeşil sabun yapımı, Sabun bazı ile zeytinyağını güzelce karıştırın. Sevdiğiniz herhangi bir kokuyu içine ilave ettikten sonra kaynatın. Yeşil sabuna en yakışan defne kokusudur. Koyu bir kıvam alan yeşil sabunu kalıplara doldurun. Kuruduktan sonra ip ile kesin. Çelik bir tencere kullanmak, tahta kaşıkla karıştırmak köpük kalmayınca ya kadar karıştırmak ve gölgede kurutmak püf noktaları arasındadır. Güle güle kullanın.
Yeşil sabun faydaları nelerdir?
  • Var olan kepeklenme sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.
  • Saçın derinlemesine temizleyerek daha parlak görünmesini sağlayarak, saça canlılık katmaktadır.
  • Saç diplerinde meydana gelen egzama sorunlarının giderilmesinde faydalar sağlar.
  • Yağ oranını ciddi bir şekilde azalttığından saçın hafifleşmesini sağlamaktadır.
  • Saç dökülmesinin azalmasına yeşil sabun önemli katkıları bulunur.

Yeşil Sabun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni