Zeytinyağlı Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zeytinyağlı Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağlı sabun, Zeytinyağı tarihi çok eskiye dayanan köklü bir gıdadır. Uzun yıllar boyunca zeytinyağı ve zeytinyağından üretilen sabunlar üretilmiş ve tüketilmiştir. Bunun nedeni sadece zeytinyağında bulunan ve çok güçlü antioksidan özelliği bulunan birtakım maddelerin saç ve cilt sağlığına faydalı olduğunun keşfedilmesidir. Zeytinyağı içerisinde cildimizle aynı olan skualen maddesi içerir. Bu maddenin özelliği cildde doğal olarak bulunan bir madde olmasıdır. Bu madde hücrelerin bozulmasını önleyen bir maddedir. Türk kültüründe yer eden zeytinyağlı sabun günümüzde de önemli yere sahiptir. Evlerde çok eskilerden bu yana zeytinyağlı sabunlar yapılırdı. Şimdilerde dilerseniz hazır satın alabilir, dilerseniz de kendiniz yapabilirsiniz. Her nasıl temin ederseniz edin mutlaka zeytinyağlı sabun kullanmayı alışkanlık haline getirin. Hassas ve kuru ciltlere uygun bir üründür. Yakın zamanda cild rengi bozukluğu, aşırı stres, kirli hava, dengesiz beslenme, aşırı doğal olmayan ürün kullanımı ve makyaj yüzünden cilt tiplerinde bozukluk ve saçlarda cansızlık görülür.

Zeytinyağlı sabun nasıl yapılır?

Öncelikle işlem görmemiş zeytinlerden soğuk presleme yöntemi ile zeytinyağı çıkarılır. Zeytinyağlı sabun yaparken ana malzeme budur. Zeytinyağının katkısız ve doğal olması zeytinde bulunan bütün vitamin ve minerallerin sabuna geçmesini sağlar. Yüksek miktarda bulunan vitamini ile cilde geçmiş olur. Meşe, Kayın ve elma ağaçlarını yakarak elde edilen temiz kül su ile kıvam elde edilir. Soğuk ve sıcak teknikler kullanılarak zeytinyağı ilave edilir. İyi akıcıdan çıkmış zeytinyağlı sabun kalıplara alınır ve bekletilir. Tamamen kurumadan ip yardımıyla kesilir ve aralıklı dizilir. Tamamen kuruması için bu şekilde bekletilir. Satılma amaçlı üretilen sabunlara kurumadan firma marka isimleri dalgalanır. Paketlenerek satışa uygun hale getirilir.

Zeytinyağlı sabun faydaları nelerdir?
  • Özellikle cilt ve saç sağlığı için yüzyıllardır zeytinyağı kullanılmaktadır. Zeytinyağı ile hazırlanan zeytinyağlı sabun da aynı etkiyi gösterir. Uzun süre zeytinyağlı sabun kullanan kişilerin ciltleri ve saçları daha sağlıklı, güçlü ve parlak olur. Saçları kuru ve elektriklenen kişilerin zeytinyağlı sabun kullandıktan sonra bu sorunun ortadan kalkmasıdır. Saçların hızlı ve sağlıklı uzaması da bilinen bir diğer faydasıdır. Her gün zeytinyağlı sabun ile cildinizi temizleyebilirsiniz.
  • Güneş yanıklarının giderilmesi ve cildin rahatlaması için zeytinyağlı sabun kullanılır. Mikrop önleyici, iltihap giderici etkisi olan zeytinyağlı sabun ile güneş yanıklarında gözle görülür iyileşme olur. Hafif dokunuşlarla banyo esnasında kullanılması tavsiye edilir.
  • Akne sorunu yaşayan kişiler birçok farklı temizleme seçeneği arayışı içine girer. Ancak farklı ürünler gözenekleri tıkayarak daha fazla akne oluşmasına neden olur. Zeytinyağlı sabun yapışkan bir doku da değildir. Bu nedenle gözenekleri tıkamadan cildi temizler. Akne sorununa karşı güzel bir çözümdür. Bu akne yoksa sivilce de yok demektir. Zeytinyağlı sabun kullanarak, cilt yumuşar ve pürüzsüz bir dokuya sahip olabilir.
  • Egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıkları ile mücadele edilirken cildi temizlemek ve nemlendirmek amaçlı zeytinyağlı sabun kullanılır.

Zeytinyağlı Sabun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Katı Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Katı Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sabun Nasıl Eritilir?

Sabun Nasıl Eritilir?

Güncel

Sivilce Sabunu Çeşitleri Nelerdir?

Sivilce Sabunu Çeşitleri Nelerdir?