Bitkisel Sabunlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bitkisel Sabunlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bitkisel sabunlar, insanların çok eski çağlardan beri kullanılan temel temizlik ürünleridir. Doğal olarak bitkilerden elde edildiği için insan vücuduna çok faydalıdır. Günümüzde kimyasal maddeler kullanılarak üretilen sabunlar insanların sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebepten dolayı bitkisel sabunların tekrar kullanma arayışına girdik yani her alanda olduğu gibi insanlar doğaya dönüş yolunda. Çünkü doğa kendinden olmayanı reddetmektedir. Bu nedenle biyolojik olarak insan vücudu reaksiyon gösterdiği için insanların ciltlerinde birçok şikâyet ve sorunlar meydana gelmektedir. Bitkisel sabunların kanıtlanmış birçok faydası vardır. Özellikle hassas ciltlerde oluşan sivilcelenme, kırışıklık ve ciltte sarkma, saç bakımı gibi hassasiyetleri olanlar bitkisel sabunları kullanmaktadır.

Bitkisel sabunlar ve faydaları nelerdir?

Kil özlü sabun: Çok yönlü bir sabundur, içerdiği özler sayesinde derin bir temizleyici olup kiri epidermisin derinliklerinden çıkarır. Cildi besler özellikle siyah noktaları temizler.

Zeytinyağlı sabun: Zeytinin bütün minerallerinin bünyesinde barındıran zeytinyağlı sabun özellikle kadınların çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. E vitamini içeren zeytinyağlı bitkisel sabunlar saçları besler, doğal bir yumuşaklık kazandırır, saçların elektriklenmesini önler, kendine has özel bir kokusu vardır. Saç dökülmesini önler, saçların hızlı uzamasını sağlar.

Lavantasabunu: Hoş kokulu, uyarıcı etkisi cilde tazelik ve canlandırıcı etkisi vardır.

Gün içinde yaşadığımız stresi atmamıza yardımcı olur.

Damla sakız özlü sabun: Cildi besler özellikle sıkıştırma ve esneklik kazandırır.

Yasemin yağlı sabun: Yasemin yağının içinde Jasmine, geraniol ve benzinli asetat bulunur. Bu bitkisel sabunlar ile banyo yaparken başın alt kısmına masaj yapıldığında sinir sistemini rahatlatıcı etkisi vardır.

Çay ağacı sabunu: Cildi lekelerden ve fazla yağlardan temizler.

Defne yağlı sabun: Cildi ferahlatıcı ve saçların kepeklenmesini önleyici özelliği vardır.

Nar sabunu: Nar özü güçlü C vitamini, B1 ve B2 vitamini içerir. Bu nedenle antioksidan özelliği vardır. Cildin kırışmasını önleyici özelliği vardır.

Bıktım sabunu: Yabani fıstık ve menengiç yağından bu bitkisel sabunlar saç köklerini besler, kepeklenmesini ve yağlanmasını önler.

Argan yağlı sabun: Argan yağının faydaları yaşlanmayı geciktirir.

Çörekotu sabunu: Cildi besler ve peeling etkisi ile ölü hücreler temizler.

Daha bunu gibi birçok bitkisel sabunları ülkemizde yörelerine göre çeşitlilik göstermektedir. Her yörenin kendine has özellikleri ile yetiştirilen bitkilere göre bitkisel sabunlar üretilmektedir.

Bitkisel Sabunlar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şeffaf Sabun Nasıl Yapılır?

Şeffaf Sabun Nasıl Yapılır?

Siirt Bıttım Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siirt Bıttım Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sabun Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sabun Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Sabun Faydaları Nelerdir?

Yeşil Sabun Faydaları Nelerdir?

Keçi Sütü Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keçi Sütü Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?