Hatay Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hatay Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hatay Sabunu, Binlerce yıldır yapılmakta olan Hatay sabunu günümüzde de aranan bir üründür. Hatay'ın kültürel zenginliklerinden olan sabun hala doğal yollarla yapılmaktır. Defne ağacının meyvelerinden elde edilen defne yağı ile zeytinyağından yapılan doğal sabunların antibakteriyeal, antioksidan ve antiseptik özellikleri ile bugün de aranılmaktadır.

Hatay Sabunu: Antik çağdan beri doğal usullerle yapılan sabun günümüzde ülkemizin birçok yerinde aranır olmuştur. Defne meyvesi yağı, zeytinyağı, kaya tuzu, kil suyu, kül ve su kullanarak yapılmaktadır. Hatay sabunu yapımında hiçbir şekilde kimyasallar ve başka bitki ya da içeriği kullanılmamaktadır.

Hatay sabunu Özellikleri: Sabun yapılıp kalıplara döküldükten sonra 3-6 ay kadar kurumaya bırakılır. Sabunlar elle kalıplara döküldüğü ve elle kesimleri yapıldığından tam bir geometrik biçimi yoktur. Rengi ise yeşil ile açık krem arasında bir tondadır. Hatay sabunu hiçbir zaman tam yeşil renkte olmaz. Defne yaprağının rengine göre renkte ton kayması olabilir.

Sabunda nem tutucu kimyasallar kullanılmadığı için gün geçtikçe ağırlığı azalır. Ağırlığı azalan sabunlar daha çok aranmaktadır. Sabun suyla temasında hemen erime görülmez. Sabunlarda farklı koku vericiler kullanılmadığından keskin kokusu olmaz.

Hatay Sabunu Faydaları: Hatay sabunu saç ve saç diplerine önemli ölçüde bakım yapmaktadır. Sabunun içeriğinde olan zeytinyağı saç ve saç derisini besler ve kuvvetlendirir. Bu durum saçların dökülmesini önlemektedir. Saç diplerinde oluşan yaraları tedavi eder. Kepeklenmeyi de engellemektedir.

Sabunun antiseptik özelliği vücutta oluşan egzamaları iyileştirmektedir. Tende oluşan parazitleri uzaklaştırdığı ve parazit kaynaklı yaraları iyileştirdiği görülmüştür. Tende mantar oluşumunu da engellemektedir. Sivilce, akne oluşumlarını yok ederek cildi rahatlatır. Vücutta görülen siyah noktaları yok ederek, gözenekleri temizler. Zeytinyağı içeriğinden dolayı tende pamuksu bir yumuşak vererek, cilde ferahlık sağlar.

Hatay Sabunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sabun Tozu Nasıl Yapılır?

Sabun Tozu Nasıl Yapılır?

Dove Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Dove Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni