Kaya Tuzu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaya Tuzu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzu sabunu, Ülkemizde rezervleri bulunan Çankırı ilinden çıkarılan kaya tuzunu bilindik sabun formunda kesilerek piyasaya sürülmüş haline kaya tuzu sabunu denir. Kaya tuzu sabunu bildiğimiz sabunlar gibi köpürmez. İçeriğindeki birtakım maddelerin cildi çizip yıpratmasından dolayı direk olarak cilde sürülmez. Tuzun cildi temizleme, nem ve tuz atımı özelliklerinden dolayı kaya tuzu sabunu üretimi yapılmaktadır. Tuz mineralinin içeriğinde bulunan elementler cilde temas edildiğinde cildi de beslediği düşünülmektedir. Tarihi eskilere dayanan tuzu kullanım alanları geniş olan atalarımız bunlardan fayda görmüşlerdir. Lakin kaya tuzu sabunu hakkında yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır. Kısaca özetlemiş olursak kaya tuzu sabunu kullanımı ve faydaları gelenekseldir. Kaya tuzu sabununu aktarlarda kolaylıkla bulabilir ve bir süre deneyerek olumlu /olumsuz sonuçları kendiniz gözlemleyebilirsiniz. Kaya tuzu sabununun içeriğinde hiçbir katkı maddesi bulunmaması risk oranını da azaltmaktadır. Şekilleri farklı olsa da içerikleri aynıdır. Makalemizin devamında kullanım alanlarını ve fayda görülecek bölgeleri sıraladık. Kendi doğamıza uygun olan kaya tuzu sabunundan fayda görmenizi dileriz.

Kaya tuzu sabunu nasıl kullanılır?
  • Saç sağlığı, normal günlük banyonuzu yaptıktan sonra elinizde yumuşattığınız kaya tuzu sabununu saç derinize nazik hareketlerle sürebilirsiniz. Tahriş ettiğini düşündüğünüzde, sabunu başınızın üzerinde bir süre tutun ve sabunun kendiliğinden az da olsa erimesini bekleyin. Kaya tuzu sabununu birkaç dakika beklettikten sonra durulanıp banyodan çıkın.
  • Cilt sağlığı, aşırı yağlı, sivilce ve akne sorunu olan kişilerin kaya tuzu sabunu kullanmaları tavsiye edilir. Elinizde sabunu ılık su ile yumuşayana kadar ovun. Olduğunuz sıvıyı yüzünüze sürerek cildin tuzu ve içerisinde bulunan mineralleri emmesi için 5 dakika kadar bekleyin. Sonra cildinizi durulayın. Uygulandığı bölgeyi dezenfekte ederek içerisinde hiçbir mikrop bırakmaz. Bu nedenle yeni silince ve akne oluşumunu da önlemiş olur. Tamamen bitkisel bir ürün olduğundan dolayı her cilt tipine uygundur.
  • El ve Ayak sağlığı, Egzama, mantar, sedef ve ayak kokusu problemi olan kişiler için mikrop öldürücü ve cildi yenileyip beslediğinden dolayı kullanılması gerekir. Yapmanız gereken güzel bir duş alarak öncelikle cildi yumuşatmaktır. Sonra ev ve ayaklarınızı sabun suyunda 5 dakika bekleyin ve durulayın
  • Selülit bölgesinde kullanım, banyoda kaya tuzu sabunu ile sorunlu bölgeyi ovun ve su alımına yardımcı olduğunu görün.
  • Terleme sorunu için kullanım, Özellikle yaz aylarında koltuk altında terleme ve sonrasında kötü kokuya maruz kalanlar kullanmalıdır. Sabunu eritin ve sürün hassasiyet olmadığı sürece durulama gerekmez. Kötü kokuyu giderir, terlemeyi azaltır. Sağlıklı ve iyi günler dileriz.

Kaya Tuzu Sabunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sabun Süsleme ve Malzemeleri

Sabun Süsleme ve Malzemeleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meyve Sabunu Yapımı

Meyve Sabunu Yapımı

Arap Sabunu Saç Dökülmesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Arap Sabunu Saç Dökülmesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kokulu Bebek Sabunu Nasıl Yapılır?

Kokulu Bebek Sabunu Nasıl Yapılır?

Sabun Yapımı Nasıl Olur?

Sabun Yapımı Nasıl Olur?

Okyanus Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Okyanus Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Arap Sabunu Nasıl Yapılır?