Sabun Süsleme ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabun Süsleme ve Malzemeleri

Sabun süsleme, sabun daha önceki yıllarda temizlik aracı olarak kullanılan bir ürün olurken, günümüzde farklı şekillerde süslenerek dekoratif amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Daha çok hobi olarak sabun yapımını başlayan ve farklı süslemelerle bunu ticarete çeviren birçok kişi bulunmaktadır. Evde sabun yapılarak istenilen şekilde süslenebilir. Sabun için kullanılacak malzemeler kozmetik ürün satan dükkân ya da marketlerden kolaylıkla temin edilebilir. Sabun yapımında kullanılan özel bir malzeme yoktur. Örneğin bilindik zeytinyağı sabun yapımında kullanılan en önemli malzemedir. Diğer önemli malzeme ise sodyum hidroksittir. Bunların haricinde yapılan sabuna hoş bir koku katmak için esans, renk katmak için ise gıda boyaları kullanılabilir. Mesela, yapım aşamasında limon yağı ilave edilerek hem hoş bir kokuya sahip hem de sarı renkte hoş görünümlü bir sabun elde edilebilir.

Dekupaj peçete yöntemiyle sabun süsleme tekniği

Dekupaj yöntemiyle renk renk, desen desen sabunlar hazırlanabilir. Hazırlanan sabunlar, anneler gününde anneler günü hediyesi olarak ya da hatıra amaçlı arkadaşlara verilecek mükemmel bir hediye olabilir.

Dekupaj peçete sabun süsleme için gerekli malzemeler
  • İstenilen desende peçete
  • Peçete dekupaj tutkalı
  • Makas
  • Fırça
  • Sabun
  • Strech film
Hazırlanışı: Hazırlanan peçete kullanılmak istenen yerden kesilerek desen çıkarılır. Tercih edilen sabunun yüzeyi eğer pürüzsüz değilse bıçakla kazınarak pürüzsüz bir şekil alması sağlanır. Sabunun üzeri düzeldikten sonra peçete tutkalı düzgün bir şekilde sürülür. Tutkal üzerine peçete hava almayacak şekilde düzgünce yapıştırılır. Bu aşamada önce peçete sabuna yerleştirilerek sonra tutkal da sürülebilir. Hazır hale gelen sabun streç filmle sarılır. Pürüzsüz bir desen elde etmek için elle üzeri hafif hareketlerle düzeltilir. Strech film yavaşça kaldırılır. Bu aşamada peçete sabuna sabitlenmiş olacaktır. Son işlem artık sabunun kurumasını beklemektir. El değmeden sabun kuruduktan sonra istenilen şekilde paketlenerek hediyelik olarak kullanılabilir ya da dekoratif amaçlı evin herhangi bir yerinde yerini alabilir.

Dekupaj peçeteyle sabun süsleme haricinde istenilen şekilde kalıplar kullanılarak da sabun süsleme yapılabilir. Hazırlanan sabunlar kalıba dökülür. Kuruduktan sonra çıkartılarak güzel bir tül içine alınır. Üst kısmından kurdele ile bağlanarak yine hediyelik olarak hazırlanabilir.

Sabun Süsleme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Arap Sabunu ile Slime Yapımı

Arap Sabunu ile Slime Yapımı

Haber Bülteni

Güncel

Gano Transparent Sabun

Gano Transparent Sabun

Güncel

Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Sabun Çeşitleri Nelerdir?