Evde Kokulu Sabun Yapı mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Evde Kokulu Sabun Yapı mı?

Evde kokulu sabun yapımı, sabunlar renkleriyle ve kokularıyla özellikle temizlik seven kadınların büyük gözdesidir. Banyolarını, tuvaletlerini hatta salonların bir köşesini belli bir sepet sabunla görebilirsiniz. Eskiden daha çok renkleri ile dikkat çeken sabunların, günümüzde kokularıyla süs haline getirilmesi tamamen yaygınlaştı. Kokulu sabunların en güzel yanı istenilen şekli verebilmek ve süs eşyası olarak kullanabilmektir.

Son zamanlarda doğum ve sünnet gibi birçok özel günlerde belli model ve renklerle davetlilere dağıtmakta moda haline geldi. Bu işi yapanlar da evde zamanlarını değerlendirerek para kazanmaya başladı. Birçok kadının evde kokulu sabun veya kokulu taş yapması iyice yayılan bir durum oldu. İstenilen kalıpta hazırlanan sabuna belli miktarda koku dökülüyor. Kurutulup sabun hazır olduktan sonra da süslü ve renkli tüllerin içine sarılıp, kişiye özel isimler veya tarihler yazılıyor. Hatta erkek çocukları için mavi, kız çocukları için pembe klasiği de bu sabunların da bir tarafı olmuş durumda.

Kişiler sabunları sipariş aldıkları sayıda hazırlıyorlar. Kokulu sabun tanesi ile ücretlendirilip toplam geliri sağlıyorlar. Mesela evde tanesini 4 liraya kokulu sabun yapan bir kişi 100 tane sipariş aldığı zaman 400 lira kazanmış oluyor.

Tabi bu durumun belli bir malzeme ve kalıp paralarını da işi ticarete dönüştüren kişi için hesaplarının içine koyması gerekir.

Günümüzde bu iş üzerine son zamanlarda dükkân açanlar veya internet üzerinden sipariş hazırlayanların sayısı oldukça fazla. Bunlarla birlikte kadınlar sosyete pazarlarında da belli bir stant açarak satış yapıyorlar. Evde kokulu sabun yapımı ile kokulu taşlar da bu işin bir parçası haline gelmiştir.

Bunların dışında, kokulu sabunun ticari kısmını bir yana bırakıp, evde minik minik artan sabunlarda birleştirilerek, istenilen şekilde yeni sabunlar elde edilebilir. Bunların kokuları çok uzun süreli olmasa da artan sabunlar böylece değerlendirilmiş olur. Rengarenk ve güzel şekilleriyle de güzel bir süs olurlar.

Evde kokulu sabun nasıl yapılır?
  • Malzemeler,
  • Sabun bazı,
  • Koku esansı,
  • Renklendirici boyalar, (Sabun boyası veya gıda boyası)
  • İstenilen şekilde silikon kalıplar,
  • Kolonya,
Yapılışı: sabun bazını küçük parçalara ayırıp, güzelce eritin ve içerisine, istediğiniz renkte boyayı dikkatlice ve iki üç damlayı geçmeyecek kadar damlatın. Ardından karışımın içerisine, iki üç damla koku esansı damlatın. Karışımı güzelce karıştırmak çok önemlidir. Akışkanlığın iyi hale gelmesine dikkat edin. Topak topak oluşursa hoş bir görüntü olmaz. Daha sonra kalıpların içerisine karışımı dökün. Hava boşlukları oluşması şekil üzerinde delik görüntüler oluşmasına neden olur. Bu nedenle kolonya sıkılması hava boşluğunu giderir ve pürüzsüz bir görüntü sağlar. Kalıp hafifçe zarar vermeden minik hareketlerle yere vurulursa da kabarcıklar kapanır. Donması beklenir ve donduktan sonra kalıptan dikkatlice çıkarılır. İstenilen şekilde süslerle tül veya boncuklar yapıştırılabilir. Evde kokulu sabun yapımı, oldukça kolay ve zevklidir. Malzemeler için, uygun kalıplar, kokular ve esanslar satan dükkanlar vardır.

Evde Kokulu Sabun Yapımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sabun Üretimi

Sabun Üretimi

Editörün Seçtiği

Sabun Formülü Nedir?

Sabun Formülü Nedir?

Haber Bülteni