Katran Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Katran Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Katran sabunu hem diğer dünya ülkelerinde hem de ülkemizde yaygın olarak kullanılan sabunlardan biridir. Özellikle bu konularda Uzman olan kişiler katran sabununun cilde olan faydalarını ve aynı zamanda saça olan faydalarını ele alarak insanlara önerilerde bulundurmaktadır. Katran sabunu, birçok aktarda rahatlıkla bulunabilmektedir. Eski zamanlardan beri yaygın olarak kullanılan bu sabun, basit bir şekilde hazırlanmaktadır. Bunun yanında diğer sabunlara göre daha fazla köpürdüğü için birçok etkisin ortaya çıkararak insanların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Katran sabunu herkes tarafından kullanılabilmektedir. Çocuklarda göstermiş olduğu etkinin aynısını yetişkinlerde de gösteren bu sabun normalde çok süper kokmaz. Normal bir kokusu olduğu için birçok kişi tercih etmese bile günümüzde bu sabunun yapımı sırasında içerisine güzel kokular eklendiği için bu sabunun kokulu olanları da bulunmaktadır. Bu nedenle tercihinize göre kokulu ya da kokusuz olan katran sabununu seçebilirsiniz. Katran sabunu, adını renginden almaktadır. Rengi siyah ve siyaha yakın olduğu için direk olarak katran sabunu olarak ele alınmaktadır. Bu sabunun insan vücuduna göstermiş olduğu faydalara bir göz atalım.

Katran sabunu cilde olan faydaları nelerdir?
  • İnsanlarda meydana gelen kaşıntılı cilt sorunlarında katran sabunu son derece önemli etkiler göstermektedir. Bu sabun, kaşınan cilt üzerinde bulunan ölü derileri alarak bu problemin ciddi olarak ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Eğer sizde de böyle bir durum varsa katran sabununu kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
  • Sivilce sorunu olan insanlarda da bu sabun oldukça önemli etkiler göstermektedir. Özellikle sivilcelerin oluşmasına neden olan bazı gözeneklerin temizlenmesi ile sivilceleri daha oluşmadan ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle ergenlik dönemlerinde katran sabunu önemli faydalar göstermektedir.
  • Özellikle kilolu insanlarda oluşum gösteren varis sorunlarında katran sabunu ciddi olarak rahatlatıcı etki göstermektedir. Bunun için banyoda da bu sabunu varisli olan bölgelerinize uygulamanız gerekmektedir.
  • Cilt üzerinde meydana gelen sedef, egzama ve diğer mantar hastalıklarında da enfeksiyonların ciltten uzaklaşmasını sağlamaktadır. Bu durumda kullandığınız tıbbi ilaçların yanı sıra alternatif bir tedavi olabileceğini söyleyebiliriz.
  • Bir diğer faydası ise katran sabununun saça olan faydasıdır. Özellikle kellik problemlerinde birçok zaman olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Eğer kellik ırsi bir özellik göstermiyorsa olumlu etki görülme ihtimali yüksektir.
  • Saç dökülmeleri de bu sabunla rahat bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun yanı sıra kepek problemleri de giderilebilir.
Katran sabununun zararları nelerdir?

Ciddi yan etkileri bulunmayan bu sabun, diğer birçok sabun gibi gözlerde yanmalara neden olmaktadır. Bunun yanı sıra böbrek rahatsızlığı olan insanların kesinlikle bu sabunu kullanmamaları gerekmektedir. Oldukça yoğun bir kıvama sahip olan katran sabunu, insanlarda çok hassas olan ciltlerde tahrişlere neden olabilmektedir. Ancak bu tahrişler çok kısa sürelidir ve ciddi problemlere neden olmaz.

Katran sabunu nasıl kullanılmalıdır?

Bu sabun türü eğer saç için kullanılacaksa öncelikle saç temizlenmelidir. Saç temizlendikten sonra ise katran sabunu saça masaj yapar gibi uygulanmalıdır. Bu sabunu uyguladıktan sonra en az 7 dk kadar beklenerek saç durulanmalıdır. Bu şekilde beklenen etkiler görülecektir. İki günde ya da üç günde bir bu şekilde uygulama yapılabilir. Cilt için ise normal bir şekilde sabunla cilt temiz bir şekilde bol bol yıkanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eritilmiş Sabun Bazı Türleri

Eritilmiş Sabun Bazı Türleri

Haber Bülteni