Sabun Kalıpları Sabun Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabun Kalıpları Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun kalıpları, son zamanlarda evde sabun yapımı oldukça popüler bir hal almıştır. Gerek eğlence amaçlı gerek gelir elde etmek amacıyla sabun yapımı oldukça yaygınlaşmıştır. Rengarenk bir görüntü, hayal gücüne bağlı olarak değişen şekillerde sabun yapılabilir. Sabun yapımında kullanılan hammadde aslında sabittir. Bu madde değişmez. Fakat üzerine eklenen, renkler, şekiller bir de sabun kalıpları ile buluşturulduğunda mükemmel sabunlar elde edilebilir. Daha önceki yıllarda yalnızca bir temizlik maddesi olarak kullanılan sabun, üretme ve tasarlama yönünden yetenekli kişiler için değişik amaçlarla yapılmaktadır.

Sabun nasıl yapılır, sabun kalıpları nasıl kullanılır?

Sabun yapabilmek için öncelikle sabun malzemelerinin temine dilmesi gerekir. Bu malzemeler;
  • Sabun bazı
  • Sabun kalıpları
  • Sabun boyası
  • Esans (Lavanta yağı, gül yağı, yasemin yağı v. B)
Sabun nasıl yapılır?

Sabun bazı bir kabın içine alınarak oldukça düşük ısıda yavaş yavaş eritilir. Eritme işlemi için mikrodalga kullanılabileceği gibi, baz benmari tekniği ile de eritilebilir. Isının 60 derece olması sabun bazının eritilmesi için yeterlidir. Sabun bazını erittikten sonra içine sabun boyası eklenerek renk verilir. Sabun boyasının birkaç damla eklenmesi yeterli olur. Sabunda istenilen renk elde edilene kadar yavaş yavaş boya damlatılır. Sabuna renk verildikten sonra istenilen koku üzerine eklenir. Karıştırıldıktan sonra hazırlanan sabun tercih edilen sabun kalıpları kullanılarak dondurulur. Sabun kalıplara dökülürken köpürüyorsa içine biraz kolonya dökülerek köpürme engellenebilir. Sabun kalıpları içine paylaştırılan sabunun donması yarım saat içinde tamamlanır.

Sabun yapımı herkesin yağabileceği kadar kolay ve bir o kadar da zevkli bir iştir. Sabun kalıplarında donan sabunlar artık kullanılmaya hazır hale gelmiştir. İster hediyelik olarak ister dekoratif amaçlı ya da kıyafetlerin hoş kokması için kıyafet aralarına yerleştirilerek kullanılabilir. Beraberinde satışa sunularak ek gelir elde edilebilir.

Sabun yapabilmek için sabun kalıpları işin olmazsa olmazıdır. Çeşitli hayvan figürleri, çiçek figürleri, ağaçlar, kalpler, yıldızlar, bebekler, farklı müzik aletleri gibi akla gelebilecek her türlü şeyin kalıbı günümüzde kolaylıkla temin edilebilmektedir. Bu tür kalıplar internet yoluyla da kolaylıkla temine dilerek sabun yapımına başlanabilir. Sabun kalıpları satın alınabileceği gibi evde de yapılabilir.

Evde sabun kalıpları yapımı için malzemeler
  • Soğuk silikon (Tabancası prize takılmayan)
  • Nişasta
  • Çıkarılmak istenen kalıp
Sabun kalıpları yapımı: Eşit ölçülerde silikon ve nişasta bir kabın içine alınarak karıştırılır. Eğer istenilen kıvam alınmamışsa tıpkı hamur yoğurur gibi yoğrularak kıvam alması sağlanır. Tam kıvam aldıktan sonra elde edilen hamur istenilen şekillerde kalıp olarak hazırlanır.

Sabun Kalıpları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Katran Sabunu Sivilce Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Katran Sabunu Sivilce Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yılan Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Beyazlatıcı Sabunlar Nasıl Kullanılır?

Beyazlatıcı Sabunlar Nasıl Kullanılır?

Sivilce Sabunu Çeşitleri Nelerdir?

Sivilce Sabunu Çeşitleri Nelerdir?

Duru Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Duru Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Arap Sabunu ile Slime Yapımı

Arap Sabunu ile Slime Yapımı