El Sabunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

El Sabunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

El sabunu; en önemli hijyen malzemelerimizden bir tanesini oluşturur. El sabunu gün içerisinde belki de en fazla haşır neşir olduğumuz temizlik ürünlerinden birisidir. Eskiden sadece kalıp halinde üretilerek satılan el sabunlarının yerini şimdi sıvı sabunlar almıştır. Özellikle umuma açık yerlerde, tuvaletlerde sıvı sabun hem kullanım açısından pratik hem de daha hijyenik görülmektedir. Bu nedenle sıvı sabunun daha fazla tercih edildiği gerçektir.

Ayrıca katı sabunların durulanması işlemi daha zor olduğu için el üzerinde daha fazla katı atık bırakmaktadır. Yine katı sabun ile birden fazla kişinin el teması söz konusu olduğu için bu sabunların üzerinde mikroorganizma oluşumu daha hızlı gerçekleşir. Bu durumsa el yüzeyinin daha fazla kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Fakat sıvı el sabunlarının da pek masum olmadığı son zamanlarda tartışılan bir konu olduğu akıldan çıkartılmamalıdır. Sıvı el sabunlarının kanserojen maddeler içerdiğine dair bazı bulgulardan bahsedilmektedir. Bu nedenle de uzmanlar bireylerin evde kendi imkânlarını kullanarak sıvı sabun hazırlamalarının daha yararlı olacağı konusunda hem fikirdirler.

Bunun için birkaç malzemeye ihtiyaç vardır. Bu malzemeler sıvı sabun kabı, kalıp sabun ve biraz sudan ibarettir. Sıvı sabunu yapabilmek için kalıp sabunu rendeleyerek sıvı sabun kabına doldurun. Üzerine bir miktar su koyun ve hafif sallayarak sabunun erimesini sağlayın. Doğal ve sağlıklı sıvı sabununuz hazır.

El sabunu seçiminde ve kullanımında dikkat edilmesi gereken durumlar
  • Alışveriş yaparken reyonlarda bizi en fazla cezbeden şeylerden bir tanesi de renk ve kokudur. Temizlik maddelerinin bulunduğu raflara bir göz atmadan geçmek çoğu bayan açısından pek de kolay bir şey değildir. Özellikle birbirinden güzel koku ve renkteki sabunlar hemen hemen hepimizi cezbeder. En güzel görünen ve en güzel kokanı almak en büyük hedef olduğu için çoğu defa kimyasallık kısmı ile pek fazla alakadar olmayız. Oysaki sabun seçiminde en önemli olsun husus daha az koku ve renk içeren ürünlerin seçilmesidir. İster sıvı sabun olsun ister katı el sabunu olsun hiç fark etmez. Her zaman daha doğal görünüm ve içerikteki ürünleri seçmeye özen gösterin.
  • Ellerinizi sabun ile yıkarken mutlaka bol su ile durulayın.
  • Bazı el sabunları ellerinizde başta kuruluk ve döküntü olmak üzere bazı reaksiyonlara neden olabilir. Bu durum birkaç gün içerisinde geçmez ise el sabununuzu değiştirin.
  • El sabunu seçerken nemlendirme özelliği olan bitkisel özleri barındırmasına ve ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

El Sabunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Gano Transparent Sabun

Gano Transparent Sabun

Haber Bülteni

Güncel

Sabun Otu Faydaları Nelerdir?

Sabun Otu Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sabun Formülü Nedir?

Sabun Formülü Nedir?