Doğal Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğal Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Sabun, Sabun günümüz içerisinde hepimizin vazgeçilmez temizlik araçlarından birisidir. Sabunu cazip ve kullanışlı kılansa diğer kimyasallarla üretilen temizlik araçlarına göre çok daha saf olmasıdır. Gerçekten de doğal bir şekilde üretilmiş olan bir sabunun içeriğine baktığımız zaman kostik bazlar, doğal yağ asitleri ve doğal aromatik esanslar dışında pek de bir şey bulunamaz. Günümüzdeki modern yöntemler sayesinde de renklendirici ve nemlendirici takviyesi de yapılabilmektedir.

İlk olarak bir sabunun doğal olup olmadığını anlamak için, hangi marka sabun kullanırsanız kullanın en büyük ve önemli kriteriniz sabunun pH değeri olmalıdır. Bilindiği gibi insanların sahip olduğu deriler hafif asidik durumdadırlar. Bu sebepten dolayı kullanılan temizlik aracı ne olursa olsun pH değerinin insan cildine ideal olan pH değerinde olması gerekir. Bu değer ise 4,5-5,5 arasıdır. Yani kullanılan sabunun doğal olabilmesi ve insan sağlığına faydalı olabilmesi için pH değerinin 5,5 ya da daha düşük olması gerekmektedir. Ph değeri yüksek olan sabunlar insan cildinde önemli tahrişlere yol açabilirler. Aynı zamanda cildin sahip olduğu düzeni bozarak cilt enfeksiyonlarına ve mantarlarına sebebiyet verir ve ayrıca cildin sahip olduğu yağ dengesini bozarak sivilce ve egzama oluşumuna sebep olabilirler.

Doğal sabun konusunda pH değerinden sonra önemli olan bir diğer nokta da içeriğidir. Yaygın bir biçimde kullanılan inanışa göre zeytinyağı içerikli doğal sabunların saç ve cilt bakımı için çok iyi olduğu söylenir. Bir de tabi ki sabunun içerisinde bulunan aromatik yağların özelliklerini bilmemiz çok önemli bir konudur. Bu bilgiler kişisel saç ve cilt bakımınız açısından çok önemlidir, özellikle alerjinizin olduğu bir çiçek veya bitkinin aromasını içeren sabunları kullanmamanızda bir hayli fayda var. Kendi cildinize en uygun olan ve cildinize faydalı olacak sabun çeşidini keşfetmeniz biraz da deneyim ve tecrübeyle olacak bir iş.

Vücut İçin Sağlıklı Olan Doğal Sabun Çeşitleri

Cilt bakımı için: Sarı kantaron sabunu, biberiye sabunu, limon kabuğundan üretilen sabunlar ve çay ağacı sabunu tavsiye edilir. Özellikle de sivilce problemi yaşayanlar, sivilce için sabun arıyorsa çay ağacı sabunu tam olarak aranılan sabundur.

Saç bakımı için: Çok yaygın olan çörek otu sabunu, sarımsak sabunu, kabak çekirdeğinin yağıyla yapılan sabun da kullanılabilir. En önemli tavsiyemiz de hakiki üretim olan bıttım sabunudur.

Ayak bakımı ve tırnaklar için: Bir kez daha biberiye sabunu ve çay ağacı sabunuyla, kükürt sabunu gibi doğal ürünler kullanabilirsiniz.

Doğal Sabun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sabun Kokusu Çeşitleri

Sabun Kokusu Çeşitleri

Arap Sabunu Saç Yıkama Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Arap Sabunu Saç Yıkama Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kokulu Bebek Sabunu Nasıl Yapılır?

Kokulu Bebek Sabunu Nasıl Yapılır?

Papatya Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Arap Sabunu ile Temizlik Kullanım Alanları

Arap Sabunu ile Temizlik Kullanım Alanları

Güncel

Sabunun Özellikleri Nelerdir?

Sabunun Özellikleri Nelerdir?