Kokulu Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kokulu Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kokulu Sabun, sabunun kendi içeriğindeki maddeler hariç, ek olarak güzel kokuların da katıldığı, çeşitli kullanım alanları bulunan sabun türleridir. Kokulu sabunların birçok çeşidi vardır. Kokulu sabun çeşitleri birçok zevke hitap eder. Kokulu sabunlar birçok çiçek kokusu esansı, meyve kokuları hatta baharat kokuları ile yapılabilmektedir. Kokulu sabunlara görsel anlamda çok güzel ve hoş görünen çeşit çeşit şekiller de verilebilmektedir.

Birçok bayan boş vakitlerini değerlendirebilmek amacı ile kokulu sabunlar yapmaya başlamış ve bu konu üzerinde profesyonelleşerek kendi işlerini kurmuşlardır. Kokulu sabun sektörü de son zamanlarda ilerleme gösteren bir sektör haline gelmiştir. Kokulu sabun herkesin hoşlanabileceği ve almak isteyebileceği tarzda bir hediye türüdür. Kokulu sabunların sunum şekilleri son zamanlarda çeşitlilik göstermektedir. Kutu içinde kokulu sabun ve yanında farklı birkaç eşya ile görsel anlamda çok şirin olan değişik hediye kutucukları hazırlanmakta ve satışa sunulmaktadır. Dolayısı ile Kokulu sabun işi sektörleşme konusunda ilerlemektedir.

Kokulu Sabunu Nerelerde Kullanabiliriz?
  • Banyolarınızda, evinizde dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz.
  • Hediye olarak bir dostunuza, sevdiklerinize verebilirsiniz. Hoş ve ince bir hediye olacaktır.
  • Kokulu sabunları ev ve vücut temizliğiniz için de kullanabilirsiniz.
  • Kokulu sabunu çekmece veya dolaplarınıza, giysilerinizin hoş kokması için koyabilirsiniz.
  • Uzun süre kullanmayacağınız eşyaların arasına koyabilirsiniz.
  • Baby shower, nişan, söz, mevlüt, kına, düğün, doğum günlerinde, hatıra olarak misafirlere sunulacak güzel bir hediye olabilir.
Evde Kokulu Sabun Yapımı: Kokulu sabun malzemelerine ulaşmak günümüzde çok zor değil. Tahta kalelerde çeşitli eşya satan mağazalarda malzemeleri bulmak mümkün. İstanbul Eminönü'nden daha uygun fiyatlara da mal edebilirsiniz. Ayrıca burada; çok farklı şekillerde kalıplara da ulaşabilirsiniz. Kelebekten çocuk arabalarına, meleklerden ilginç figürlere kadar farklı kalıplar alma şansını bulabilirsiniz.

Kullanılacak malzeme listesi: Sabun bazı, sabuna özel boya, sabun esansı ve kokuları, sabun için çeşitli kalıplar, kabarcık oluşumunu önlemek için alkol, sabunları yerleştireceğimiz paket ve kutucuklar, eldiven.

Yapımı; Evde kokulu sabun yapımı için önce eldivenlerimizi takıyoruz. Çünkü; yaptığımız sabunun hijyenik olmasına dikkat etmeliyiz. Sabun bazını yaklaşık 70 gr. Olarak ayırıyoruz ve kolay eriyebilmesi için küçük parçacıklara ayırıyoruz. Uygun bir kabın içine alarak sabun bazını benmari usulü eritiyoruz. İçine istediğimiz bir rengi seçerek birkaç damla damlatıyoruz. Koku esansımızı da birkaç damla olarak damlattıktan sonra karıştırıyoruz. İçine çok az alkol püskürtmüş olduğumuz kalıbın içine koyuyoruz. Yaklaşık olarak kokulu sabunumuzu kalıpta yarım saat kadar bekletiyoruz. Kalıbımızdan özenle ve şeklini bozmadan çıkarıyoruz.

Not: Eritme işlemini mikro dalga fırında da gerçekleştirebiliriz. Alkol kullanmamızın sebebi ise sabunun üzerindeki hava kabarcıklarını yok etmek ve pürüzsüz bir görüntüye ulaşmaktır. Hazırladığımız kokulu sabunu hoş bir kutucuk içinde incilerle, boncuklarla, tüllerle, kurdele veya parlak kumaşlarla süsleyip yanına bir mendil veya bir havlu ile kombinlediğimizde çok güzel bir hediye paketi oluşturmuş olacağız.

Kokulu Sabun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beisya Sabunu Türleri

Beisya Sabunu Türleri

Sabunun Özellikleri Nelerdir?

Sabunun Özellikleri Nelerdir?

Sabun Yapımı Nasıl Olur?

Sabun Yapımı Nasıl Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Eşek Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Eşek Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Beyazlatıcı Sabunlar Nasıl Kullanılır?

Beyazlatıcı Sabunlar Nasıl Kullanılır?

Sabunun Tarihçesi Nedir?

Sabunun Tarihçesi Nedir?

Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Sabun Kokusu Çeşitleri

Sabun Kokusu Çeşitleri