Sabun Otu Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabun Otu Faydaları Nelerdir?

Sabun otu, aslında bir diğer adı ise Çövenotu, Kargasabunu, göpürgen ve yabancı ismiyle Saponaria olarak bilinmektedir. Bu ot, karanfilgiller familyasına aittir. Genel olarak bu bitki yaklaşık 30 ile 80 cm'ye kadar uzayabilmektedir. Direk olarak çok yıllık bir bitki olduğu için bir sene bir yerde yetiştiğinde belli bir süre sonra tekrardan aynı yerde yetişmektedir. Sabun otunun gövde kısımları mor ve kırmızı renklerinden meydana gelmektedir. Üst tarafı açık yeşil olan ve silindirik kesitleri bulunan bu sabun otu bitkisi, çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından bilinen bir bitki türüdür. Çok ciddi faydaları olmasa bile insan sağlığı üzerinde olumlu sonuçlara neden olabilen bu bitki, çok sık kullanılmamaktadır. Bu bitki, düzenli olarak kullanıldığında bazı durumlarda olumlu sonuçlara neden olabilmektedir. Genellikle yaz aylarının son zamanlarına doğru pembe ve beyaz olmak üzere farklı renklerde çiçekler açabilmektedir. Bu çiçekler sonbaharda ortaya çıktığı için çok güzel bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Ancak açan çiçekler kısa bir süre sonra döküldüğü için güzel görüntüsü uzun sürmemektedir. Son olarak belirtmek isterim ki sabun otu bitkisinin açmış olduğu çiçeklerin çok tatlı bir kokusu vardır. Daha çok meyve kokulu olan bu ot, oldukça güzel koktuğu için evinize de birkaç dalını getirebilirsiniz.

Sabun otu nerede yetişir?

Sabun otu bitkisi, her ne kadar ülkemizde de yaygın olarak yetişse bile birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu bitkinin ana vatanı günümüzde bile bilinmemektedir. Genellikle Avrupa ve Asya ülkelerinde çok sık yetişen bu bitki, Türkiye'de daha çok nemli bölgelerde yetişmektedir. Bu nedenle kıyı bölgelerinde bulunan illerde bu bitki ile çok karşılaşılmaktadır. Bu illerden birçoğu Karadeniz Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu bitki, Eylül aylarında ve Ekim aylarında yerlerinden sökülür ve bol bol yıkanır. Bu şekilde yıkama sonrasında iyice kurutulduktan sonra özel saklama kapları içerisinde saklanır. Bu şekilde sabun otu kurutulmuş bir şekilde kullanılmalıdır.

Sabun otu faydaları Nelerdir?
  • İdrar söktürücü özelliği ile insanlarda çok ciddi rahatsızlıkların önüne geçilebilmektedir. Son derece önemli etkisi olan idrar söktürücü özelliği ile insanlarda meydana gelen bunalım, mide bulantısı kusma ve buna benzer sıkkınlık durumları ortadan kalkacaktır. Özellikle böbrek rahatsızlığı olan insanların kullanması gereken en önemli bitkilerden biri sabun otu bitkisidir.
  • Günümüzde sık sık meydana gelen Bronşit ve Kuru öksürük problemlerinde bol bol sabun otu kullanılmalıdır. Öyle ki mükemmel bir balgam söktürücü olan bu ottan elde edilen çay, son derece büyük etkiler göstermektedir. Bunun yanında inatçı balgam sorunlarında da bu bitki kullanılabilir. Sadece bronşit probleminde değildir.
  • Bu bitkiden elde edilen çay, direk olarak insanlarda terletici bir özellik göstermektedir. Bu nedenle özellikle soğuk kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı hastalıklarının vücuttan atılması için bol bol sabun otu bitkisi kullanılabilmektedir. Eğer siz de hasta olursanız siz de sabun otu bitkisini kullanabilirsiniz.

Sabun Otu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Eritilmiş Sabun Bazı Türleri

Eritilmiş Sabun Bazı Türleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hobby Sıvı Sabun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hobby Sıvı Sabun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nilera Okyanus Gliserinli Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nilera Okyanus Gliserinli Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dekoratif Sabun Nasıl Yapılır?

Dekoratif Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun İçeriği Nelerden Oluşur?

Sabun İçeriği Nelerden Oluşur?

Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir?

Bıttım Sabununun Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sabun Eritme Yöntemi

Sabun Eritme Yöntemi

Güncel

Sabun Kalıpları Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun Kalıpları Sabun Nasıl Yapılır?