Kokulu Bebek Sabunu Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kokulu Bebek Sabunu Nasıl Yapılır?

Kokulu bebek sabunu, kokulu sabunlar son zamanlarda çok sık kullanılan ve zevkle yapılarak ticarete dönüşen bir iş haline geldi. Kokulu sabunlar, kalıp, koku ve sabun tozları gibi gerekli malzemelerle yapılan uzun sürede koku veren sabunlardır. Genel olarak günümüzde normal sabunlar gibi hijyen amacından çok, süs eşyası veya özel günlerde davetlilere dağıtılmak üzere kullanılmaktadır.

Kokulu bebek sabunu, yeni doğan bebeklerin evebeynlerinin zevkle gelen misafirlere dağıtılmak amaçlı yapılmaktadır. Bu durum doğumla beraber sünnet veya doğum günü partileri içinde rahatlıkla tercih edilebilir. Yapılan partilerde gelen davetlilere güzel ve süslü bir sepet içinde dağıtılır. Kokulu bebek sabunu, bebeğin cinsiyetine göre istenilen renkte yapılabilir. Üzerine kullanılan kurdele, kese ve boncuk gibi süslemelerde bu renklere uygun yapılabilir. Mesela, yeni doğan bir erkek bebek için beyaz bir kese içinde uyuyan bir bebek modelinde, mavi renkli bir kokulu bebek sabunu yapılabilir.

Son zamanlarda çok fazla talep alan bu kokulu bebek sabunları için birçok yerde gerekli malzemeleri satan dükkanlar var. Bu dükkanlarda çok fazla çeşitlerde kalıplar bulmak mümkün. Yastık üzerinde uyuyan bebek, emzik veya biberon modelleri, kanatlara sarılmış bebek kalıpları gibi oldukça fazla sabun kalıp seçenekleri vardır. Ev kadınları, günümüzde evde bu sabunları yaparak hem zamanlarını boşa harcamamış hem de para kazanmış oluyorlar. Kokulu bebek sabunu yaparak işi ilerleten, internet üzerinden sipariş alarak hatta kendine küçük bir dükkân açarak ticarete atılan birçok kadın var. Üstelik piyasada bebek modelleri haricinde, farklı amaçla yapılan kalıplarda mevcut.

Kokulu bebek sabunu nasıl yapılır?

Malzemeleri
  • Yapılacak model için isteğe göre bebekli sabun kalıbı,
  • Koku esansı
  • Sabun bazı
  • Sabun boyası (İsteğe göre sıvı veya gıda boyası)
  • Kolonya veya alkol
  • Tül ve kese
  • Süslenecekse isteğe göre boncuk ve kurdele kullanılabilir.
İlk olarak sabun bazı küçük parçalar haline getirilerek bir kabın içerisini konulur ve ısıtılarak erimesi sağlanır. Çok fazla kaynamasına gerek yoktur. Akışkan bir hale gelmesi yeterli olacaktır. Daha sonra yapılacak kalıba uygun bir miktarda erimiş sabun bazı içerisine boya ve koku eklenir. Bu sırada yapılan işlemler de bazı şeylere dikkat etmek önemlidir. Boyanın fazla eklenmesi rengi bozabilir. Bu sabunlar için hazırlanan boyaların birkaç damlası bile yeterli miktarda rengi sağlamaktadır. Aşırı koyu renkler için isteğe göre biraz daha yoğun kullanılabilir. Yapıldıkça el ayarı zaten bir süre sonra anlaşılır. Koku esansları da aynı şekilde birkaç damla damlatılmalıdır. Yeterli miktarda kokuyu sağlayacaktır. Koku esansı, boya ve erimiş sabun bazı iyice karıştırılmalıdır. Topaklaşmamaya özen göstermek ve biraz hızlı davranmakta fayda vardır.

Daha sonra yapılacak bebekli sabun kalıbı üzerine birkaç damla kolonya sıkılır ve karışım içerisine dökülür. Karışım döküldükten sonra az miktarda kolonya tekrar sıkılabilir. Sıkılan kolonya kalıp içerisinde hava kabarcığı oluşmasına engel olur. Hava kabarcığı oluşan sabunlarda delik delik görünümde modeli bozacak şekiller oluşur. Bunun için kalıp hafifçe çok minik hareketlerle yere vurularak hava boşluklarının kapanması sağlanabilir. Kalıp hazırlandıktan sonra 15-20 dakika kadar donması beklenir. Kalıptaki sabun donduktan sonra nazikçe kalıptan çıkartılır. Kokulu bebek sabunu kullanım amacına ve isteğe göre süslemek için bir kese içerisine konulur ve kurdelelerle süslenir. Kokulu bebek sabunu kullanıma hazırdır ve 6 ay kadar içerisindeki koku esansı kalıcılığını korur. Süs için kullandığınız kokulu bebek sabunlarında, bir süre sonra koku azalma fark edilirse, sabunun alt kısmına birkaç damla esans damlatılarak kokunun yenilenmesi sağlanabilir.

Kokulu Bebek Sabunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni