Organik Sıvı Sabun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Organik Sıvı Sabun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Organik Sıvı Sabun: Sabun suyla birleşmesi sonucu temizlikte kullanılan maddelerin katı, kalıp veya sıvı şeklinde olanlara genel olarak sabun adı verilmektedir. Sabun temizleme etkisi, suyu çeken ince bir tabaka ile yağ parçalarını sarabilmek yeteneğinden doğmaktadır. Evlerde kullanılmakta olan kalıp veya sıvı sabunlar doğada bulunan ve elde edilen hayvansal yağlar, bitkisel yağlardan elde edilen yağ asitlerinin tuzlarıdır. Organik içerikli birçok markalarda sıvı sabun bulunmaktadır. Ffakat bu markalı sabunlar bütçeyi zorlamaktadır, bu nedenle organik sıvı sabunları kendiniz evde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sabun Nedir: Sabun katı ve sıvı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sabun yağlı kirli maddeleri birbirinden ayırma, temizleme yoluyla yok etme özelliğine sahip oluşu ve kirleri, lekeleri yok etme özelliği ile bilinmektedir. Sıvı veya katı sabunu elde etmek için kostik, sodyum hidroksit denilen alkali bir madde ile veya bitkisel yağlı bir madde ile elde edilmektedir. Sabun genellikle hayvansal iç yağı ile elde edilen ve içerisine değişik kokular, renkli boyalar, aromalar katarak daha cazip bir hale getirilen sıvı veya katı bir maddedir.

Organik Sıvı Sabun Nasıl Yapılır: Temizlik için kullanılacak sıvı sabun görüntüsüyle ve kokusuyla cazip olmasından hariç daha doğal ve sağlıklı olmasını tercih etmek gerekir. Eczanede alınan E vitamini, aktarlarda alınacak okalüptüs gibi antibakteriyel yağlar alarak yapacağınız sıvı sabunun uzun bakteri tutmasını önleyerek güvenilir bir yerde alınan gliserin katarak ellerinizin yumuşak olmasını sağlayan sıvı sabun elde edebilirsiniz.

Malzemeleri
  • 4 kilo gram su.
  • 250 gr rendelenmiş katı sabun, özellikle zeytinyağlı tercih edilmelidir.
  • 1 yemek kaşığı gliserin.
  • Esansiyel yağlar, özellikle aktarlarda antibakteriyel özelliklerdeki yağlar tercih edilmelidir.
  • 20 damla limon yağı.
  • 20 damla çay ağacı yağı.
  • 1 adet limon kabuğu rendesi.
  • Sıvı sabunu saklamak için bir kavanoz.
  • 1 adet pompalı şişe.
Organik Sıvı Sabunu Nasıl Yapılır?

Büyük boy bir kabın içerisine 4 litre suyu ve organik esansiyel yağları, limon kabuğu rendesini ilave ederek kaynatmaya başlayın ve yarım saat kadar kaynatıp ocağı söndürüp ılımaya bırakın. Diğer yanda 250 gr katı sabunu robotta çekin veya rendeleyin ılıyan suya ilave ederek 10-15 dakika kadar kaynatıp ocağı söndürün ve 12 saat kadar bekletin. 12 saat sonra sıvı jel halini almış olan organik sıvı sabunun içerisine gliserini ilave edin ve el karıştırıcı ile 5 dakika kadar karıştırın. Organik sıvı sabun hazır hale gelmiştir, gönül rahatlığı ile ellerinizi yıkayabilir, evinizin her yerinde kullanabilirsiniz.

Organik Sıvı Sabun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gano Transparent Sabun

Gano Transparent Sabun

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arap Sabunu Formülü Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Arap Sabunu Formülü Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Sabun Süsleme ve Malzemeleri

Sabun Süsleme ve Malzemeleri

Kefir Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kefir Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dove Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Dove Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Hatay Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hatay Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?