Sıvı El Sabunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sıvı El Sabunu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sıvı el sabunu, günümüzde en fazla kullanılan temizlik malzemelerinden bir tanesidir. El temizliği ve hijyeni birçok hastalığın önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Hal böyle olunca el temizliği için kullanılan suyun yanı sıra tercih edilen sabun da haliyle özen kazanmaktadır. Özellikle bayanlar açısından el estetiği çok önemlidir. Bayanlar el estetiğinin sağlanması konusunda sadece kremlerden değil bazen sabunlardan da yardım almaktadırlar. Sabun genel özelliği itibarıyla cildi kurutucu etkiye sahiptir. Bu nedenle seçilen sabunun mutlaka nem barındırır nitelikte olanları tercih edilmektedir.

Günümüzde katı el sabunlarının ise yerini sıvı sabunlar almaya başlamıştır. Sıvı sabunun katı sabuna göre pek çok üstünlüğü bulunduğu bir gerçektir. Katı sabun herkes tarafından kullanıldığı için bir süre sonra bakteri oluşumuna neden olur. Özelilikle umuma açık alanlarda katı sabun kullanmamak konusunda daha hassas davranılması gerektiği tavsiye edilmektedir. Sıvı sabunun hem kullanımı daha kolaydır hem de daha hijyeniktir. Fakat sıvı sabun da pek çok kimyasal bileşen barındırdığı için potansiyel bir kanserojen madde olduğu yönünde bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle seçilen sıvı sabun konusunda da çok hassas davranılması gerekmektedir.

Sıvı el sabunu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
  • Piyasada birbirinden farklı renk ve özelliğe sahip yüzlerce çeşit sıvı el sabunu üretilerek satışa sunulmaktadır. Bu sıvı el sabunlarının bir kısmı kaliteli şartlarda üretilse dahi bazılarının üretim koşulları olması gereken standardın çok altındadır. Bizler sıvı sabun ya da benzeri temizlik malzemelerini alırken güzel renk ve kokuda olan ürünleri seçmeye çalışırken sağlığımız için daha zararlı olan ürünleri seçtiğimizin de pek farkında olmayız. Bu konuda daha bilinçli tüketici halinden taviz vermeden en doğal ve en az parfüm içeren sıvı sabunları seçmeye özen göstermeliyiz.
  • Sıvı el sabunu seçerken özellikle hassas bir cilde sahip olan bireylerin bu konuda daha da titiz davranması gerekir. Özellikle çocuklar için seçilecek sıvı el sabununun çok fazla köpürmesi sonucu yeterince durulama sağlanamadığı takdirde elde kimyasal atık kalmasına neden olur.
  • Sıvı el sabunu seçerken içeriğinde parfüm yerine zeytinyağı, defne, lavanta gibi cildi besleyici ve nemlendirici özelliği bulunan sıvı sabunları tercih edin.
  • Sıvı sabun seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda ürünün markasıdır. Seçilen ürün mutlaka daha önce güvenerek kullandığınız bilinen bir marka olmalıdır. Aksi halde elinizde döküntü ve kuruluk gibi bazı cilt reaksiyonları yaşayabilirsiniz.

Sıvı El Sabunu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gano Transparent Sabun

Gano Transparent Sabun

Haber Bülteni

Güncel

Beisya Sabunu Türleri

Beisya Sabunu Türleri