Ev Yapımı Sabun Sabun Yapımında Kullanılacak Malzemeler
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ev Yapımı Sabun Sabun Yapımında Kullanılacak Malzemeler

Ev Yapımı Sabun: bu makalemizde ev yapımı sabunu veya evde sabun nasıl yapılır onu yazacağım. Normal olarak teknolojinin çok gelişmiş olduğu günümüzde, sabunun her türlüsünü rahatça bulabildiğimiz için evde sabun yapma çok kişinin aklına gelmez. Ancak fabrika ürünü sabunların çok fazla kimyasal ürün içermesi nedeniyle yararı ile tahriş yapıcı zararlarını da görmekte olduğumuzdan ev yapımı sabunun biraz daha doğal ve zararsız olabileceği düşünüyorum. Aslında evde “sabun yapmak çok kolay bir iştir. Bunun püf noktası, sabun için kullanılacak malzemelerinin doğru oranlarda konulmasıdır.

Sabun yapımı için kullanacağımız standart malzemelerin yanında (Sadece asit ve baz kullanılarak sabun yapılabilir), cildi besleyici etkisi olan bazı bitkisel yağlar ile ev yapımı sabunun güzel kokmasını sağlamak için, kokusunu sevdiğimiz bir meyveden üretilen yağı da ekleyebiliriz. Biz yapacağımız bu sabunda hem cildi besleyen bitkisel yağlardan hem de güzel bir kokusu olan elma kokulu sabun yapmaya çalışacağım. Ev yapımı sabun için en uygun olan yağ, zeytinyağıdır. Bu nedenle bizde zeytinyağı kullanacağız. Diğer yandan katı sabun yapımı için kullanılan en önemli malzemelerden biri olan Sodyum Hidroksit, temizlik malzemesi satan hemen her yerde bulunabilir.

Sabun Yapımında Kullanılacak Malzemeleri
  • 50 ml su
  • 300 ml zeytinyağı
  • 2 Çorba kaşığı Sodyum hidroksit
  • 5 ml Elma yağı
  • 5 ml defne yağı
  • 5 ml badem yağı
  • 500 ml cam kap
  • Kalıp kabı (Cam veya ısıya dayanıklı plastik kap)
Ev Yapımı Sabun Nasıl Yapılır?

Ev yapımı sabunun içeriğinde yer alacak malzemeler bir araya getirelim. Bundan sonraki aşamada ilk olarak sodyum hidroksiti 50 ml su ile bir cam kap içinde karıştırıp bir çözelti elde edelim. Daha sonra da bu çözelti ile zeytinyağını karıştırır, ardından diğer elma, defne ve badem yağlarını ekleyelim. Elde ettiğimiz bu karışım pelte kıvamına geldiği zaman, kalıp kabına koyalım, kalıp kabını buzdolabına koyup burada 2 gün beklettikten sonra katı ev yapımı sabunumuz hazır olacaktır.

Ev Yapımı Sabun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Sabun Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnci Tozu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnci Tozu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sabun Üretimi Çeşitleri

Sabun Üretimi Çeşitleri

Beisya Sabunu Türleri

Beisya Sabunu Türleri

Dalan Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dalan Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Arap Sabunu Formülü Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Arap Sabunu Formülü Arap Sabunu Nasıl Yapılır?