Antibakteriyel Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Antibakteriyel Sabun Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel sabun: Birçok kişi bazı mikropların yayılmasını önleme konusunda antibakteriyel sabunun çok daha etkili olduğunu sanıyor. Ancak bu ürünün kullanılan diğer sabunlardan daha iyi ve etkili olduğu konusunda hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bununla beraber aslında antibakteriyel sabunun içeriğinde bulunan maddelerin uzun vadede faydadan ziyade daha çok zarar verdiği bilinmektedir. Bu nedenle Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu üreticileri antibakteriyel sabunları etkili bir temizlik malzemesi olmaması ve içerisinde bulunan triklokarbon ve triklosan kimyasalların insan ve çevre sağlığı açısından büyük risk teşkil etmesi nedeniyle tamamen yasaklamıştır.

Antibakteriyel sabun zararları nelerdir?

Kanser, son yıllarda yapılan çalışmalara göre triklosan maddesinin su ile temas ettiği zaman zehirli kloroform gazı ortaya çıkardığı tespit edilmiştir. Bu madde klorya birleştiği zaman ise kansorojen madde olan kloroformun ortaya çıkmasına sebep olur. Bu gazın deri ile temas etmesi veya solunması depresyon, kanser ve karaciğer rahatsızlıkları gibi durumları ortaya çıkabileceği bilinmektedir.

Bununla beraber bu sabunların sürekli olarak kullanılması bakterilerin antibiyotiklere direnç kazanarak yeni bakteri türleri meydana getirmesine neden olur.

Alerji, çocuklar hasta olmasın diye düşünüp özellikle antibakteriyel sabun tercih edilmesi doğru değildir. Çünkü antibakteriyel sabunun içerisinde yer alan triklosan maddesi çocuklarda alerji ve egzama gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hormon bozukluğu, bu sabunların çerisinde yer alan triklosan deri ile temas ettiğinde hücre kültüründe östrojen gibi etki gösterip meme kanseri hücrelerinin artmasına neden olabiliceği düşünülmektedir. Bu zararlı madde tiroit hormonuna benzer bir özellikte olduğu için vücutta bu hormonun yerini alarak birtakım hormonsal problemlere sebep olabileceği gibi tiroit hormon düzeyini azaltıp bu hormonunun etkisini azaltabilir.

Sperm miktarında azalma, bütün zararlı etkilerin yanı sıra antibakteriyel sabunlar da yer alan triklosan kimyasalı sperm miktarının azalmasına sebep olduğuna ilişkin çalışmalar bulunmaktadır. Bu zararlı madde ile aşırı teması olan kişilerde immün sistem üzerinde oldukça zararlı etkileri bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar bu kimyasal uzun süre maruz kalındığında anne karnındaki bebeğe zararlı olabileceğini de belirtiyor. Triklosan maddesi diş macununda diş eti iltihabına önlenmesi bakımından tercih edilmelidir Bunun dışında oldukça zararlı olduğu bilinmelidir.

Hangi sabunlar tercih edilmelidir, insan sağlığına ve doğaya olan birçok zararı nedeniyle antibakteriyel sabun bilindiği gibi temizlikte etkili bir yöntem değildir. Antibakteriyel ürünün kullanılması yerine katkısız ve doğal bir sabun ile yeterli sürede ellerin yıkanması daha doğru bir yöntemdir. Antibakteriyel sabunların zararlı etkilerinden kurtulmak için uzmanlar kalıp sabunların kullanılmasını tavsiye ediyor. Sıvı sabunlarında içerisinde kalıcılığının uzun süre bozulmaması için antibakteriyel maddelerin bulunabileceği için kişi mümkün olduğu kadar kalıp sabun tercih etmelidir. Bilinçli bir tüketici olmak için kullanılan her ürünün içerik bilgisi dikkate almak gerekir. Özellikle de hijyene önem veren ve sağlığını düşünen bilinçli insanlar antibakteriyel sabunlardan ve temizlik jellerinden kesinlikle uzak durmalı ve içeriğinde triklosan kimyasalı bulunmayan ürünler tercih etmelidir.

Antibakteriyel Sabun Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

1 Kilo Sabun Bazından Kaç Sabun Çıkar

1 Kilo Sabun Bazından Kaç Sabun Çıkar

Güncel

Yosun Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yosun Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?