Sabun Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabun Cevizi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sabun Cevizi, Himalaya dağlarında kendi kendine yetişen sabun fındığı da denilen bir tür bitki çeşididir. Himalaya dağlarında yaşayan yerli halkın toplayarak güneşe sererek kurutulan sabun cevizi meyvesi zaten doğası gereği doğal bir deterjandır. Sabun cevizi deterjan görevinin yanı sıra sıvı sabun, bulaşık deterjanı, banyo sabunu, şampuan, el yıkama sabunu olarak da kullanılan ve hiçbir kimyasal katkı içermeyen doğal ve zararsız bir sabun türüdür.

Sabun Cevizini Nasıl Sıvı Hale Getirilir?

Tencerenin içine 10-12 tane sabun cevizi ya da kırık sabun cevizi 6 su bardağı suyun içine ufalanır ve ocakta 20 dakika kadar kaynatılır. Kaynarken sabun cevizinin içindeki temizleyici olarak görev yapan maddeler suyun içine karışır ve sıvı sabun haline gelir. Bu yapılan sıvı sabunlar ister hemen ister de dinlendikten sonra kullanabilirsiniz. Ayrıca geride erimemiş kalmış olan sabun cevizi meyvelerinden tekrar bir litre kadar daha sabun cevizi sıvısı elde etmek mümkün olmaktadır. Elde ettiğimiz bu tamamen doğal bir temizleyici olan sıvı sabun artık banyoda saçlarınız için şampuan, çamaşır ve bulaşıklar için deterjan, elleri yıkamak için sabun artık aklınıza ne gelirse bu sizin tamamen maharetinize ve hafıza gücünüze kalmıştır. Bu işlemlerden daha sonra kullanım ömrünü tamamlayan sabun cevizi posası artık çoğunlukla saksılarda çiçek gübresi olarak kullanılır.

Sabun Cevizi Ne Şekilde Kullanılır?

Sabun cevizleri bir kesenin içine konularak kullanılan bir tür meyvedir. Sabun cevizleri 30-60 derece sıcaklıkta bile tek seferlik olmayan 2-3 kere kullanılan toplardır. Her kullanımdan sonra güneşte kurutulur ve tekrar kullanılır.

Lekeli çamaşırlar: Zor çıkan lekeli çamaşırların içine bir gece önceden bir çay bardağı sabun cevizi bir ölçek çamaşır sodası bir ölçek sirkeyi ılık suya karıştırın çamaşırları içine bastırın sabaha kadar bekletin sabah yıkayıp durulayın.

Saç ve vücut temizliği: Mikserin bıçağını biraz geçecek bir şekilde sabun cevizi sıvısı mikserin içine konur ve 10 saniye kadar mikser de çırpılarak köpük haline getirilir. Köpük halini alan sabun cevizi saç ve vücut temizliği esnasında gönül rahatlığı ile güvenli bir şekilde kullanılır. Doğal bir köpük olduğu için banyo yapmadan hemen önce hazırlamak gerekir. Çünkü doğal olduğu için köpük söner. Ayrıca doğal olmasına rağmen yakıcıdır gözünüzden uzak tutun.

Çamaşır makinesi: Yıkayacağınız elbisenin özelliğine göre makinenin derecesini ayarlayıp kesenin içine 4-5 tane sabun cevizi koyup çamaşırların arasına konur. Yumuşatıcıya ihtiyaç yoktur ama beyazlatıcı özelliği olmadığı için beyaz çamaşırlar için karbonat kullanabilirsiniz.

Ev temizliği: Boş sprey şişesine üç su bardağı su bir ölçek sabun cevizi sıvısı konulur. Mutfak tezgâhı ve lavabo temizliğinde kullanılır.

Cam silme: Boş bir sprey şişesine üç ölçek su bir ölçek sabun cevizi sıvısı konur. Hem camlar çok parlak hem de yüzeylerde oluşmuş olan kötü kokuyu yok etmek için içine biraz da sirke koyun gönül rahatlıkla kullanılır.

Sabun Cevizi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni